Facebook - Liberec mě baví

OKOLO LIBERCE | 05 | S ještědským duchem přes oba Ještědy

Tetřeví sedlo | Mariánský obrázek, autor: Petr Vendera
27.5.2016 8:07
Výlet na Ještěd může vypadat úplně jinak než jste zvyklí. Šli jste na něj někdy od sochy Piety z Křižanského sedla přes Malý Ještěd a Dánské kameny? Znáte mariánský obrázek či Kamenná vrata? Víte o pomníčcích štěstí skrytých v lesích a co všechno se nalézá na vrcholu samotného Ještědu?

 

autor: Petr

Odkud - Křižanské sedlo | autobus č. 16 | odjezdy Fügnerova:
sobota i neděle 8:20 (jede od 1. května do 31. října)
případně Novina | autobus č. 16 | odjezdy Fügnerova:
sobota i neděle 8:20 (celoročně)

Cíl - Ještědy
Km - 14,5
Čas - 5:10 h (3:10 h chůze + 2:00 h přestávky)
S sebou - dalekohled

Kam - Horní Hanychov | tramvaj č. 3 | odjezdy:
sobota i neděle od 13:09 každých 10 minut do 19:49 a další

Uvedená spojení platí od 1. 7. 2011. Odložíte-li výlet na později, zkontrolujte si pro jistotu platnost jízdních řádů:
Jízdní řády MHD Liberec v PDF
Vyhledávání spojení MHD Liberec na serveru IDOS

Přes Malý Ještěd do Tetřevího sedla (5,0 km)

Do zastávky Křižanské sedlo jste minule přišli po červené ze severozápadu. Tentokrát se vydejte po červené na jihovýchod vzhůru pěšinou směrem na Výpřež. (Pokud jste dojeli jen do zastávky Novina, musíte do Křižanského sedla vystoupat po silnici 1,8 km.) Cestou ze sedla půjdete po hřebeni nejprve kousek pod vrcholem Malého Ještědu, pak k odbočce na Dánské kameny. Vyhlídka z nich sice zarůstá, ale díky své rozeklanosti a pestré skladbě porostu, jde o místo malebné. Z Dánských kamenů pokračujte dále po červené k Výpřeži, ale u závory před silnicí ještě na chvilku odbočte ostře vpravo na lesní cestu. Po 50 m vlevo na buku objevíte mariánský obrázek.

Sedlo ve výšce 770 m n. m. se dříve jmenovalo Auerhahnsattel neboli Tetřeví sedlo. V letech 1863 až 1867 byla přes Tetřeví sedlo postavena silnice spojující Liberec s Jablonným. Koňská spřežení zde tahala do kopce těžké vozy s nákladem. Kočí si pod kopcem často najímali na pomoc další tahouny, které nahoře vypřahali. Obsluha je zde krmila a odváděla zpět dolů, aby pomohli dalším povozům. Vypřahání dalo sedlu dnešní jméno Výpřež.

Mariánský obrázek visel v Tetřevím sedle jako výraz zbožnosti od nepaměti. V roce 1804 se v Liberci konal výroční trh, kam se sjelo mnoho řemeslníků. Toho dne vydělaly hodně peněz kožešnice z České Lípy. Nedbaly rad ostatních a místo, aby v Liberci přespaly, vydali se ještě večer na dlouhou cestu. Když stoupaly do prudkého kopce, zaslechly křik loupežníků. Ženy se okamžitě daly na útěk do lesa, aby se s lupiči nepotkaly. Jenže brzy v hustém porostu zabloudily a ze strachu, že je s nimi konec, se začaly modlit k Marii, aby je vyvedla z lesa ven. Po nemnoha krocích se před nimi zničehonic objevila cesta a u ní na stromě trochu zašlý mariánský obrázek. To považovaly za dobré znamení. Domů došly v pořádku a z vděčnosti, že vše dobře dopadlo, nechaly obrázek ošlehaný větry a mrazem opravit. Dalších oprav se dočkal v 19. století a obnovy v roce 2004.

ČESKÝ DUB | Koupaliště - Koupání - Lužické hory a Ještědský hřbet - Český Dub
LIBEREC | Hygienická stanice radí používat v horkých dnech tropickou helmu
Rozhledna LIDOVÉ SADY - Rozhledny a vyhlídky - Jizerské hory - Liberec

Kamenná vrata (1,0 km)

Kamenná vrata | skalní útvarZ Výpřeže pokračujte po žlutě značené pěšině, které vede z parkoviště z nejvzdálenější rohu od vjezdu. Odbočka ze žluté vás po 200 m dovede ke skále Kamenná vrata. Krásný skalní útvar rozhodně stojí za pozornost, navíc je odsud pěkný výhled a na Kamenná vrata lze snadno vylézt. Možná zde zastihnete borůvkovou nebo brusinkovou sezónu.

Západo-jihozápadním směrem, 1 km odsud, se nachází Důlní skály zvané také Kukštejn. V jejich okolí se zjevuje ještědský duch, takový zdejší Krakonoš. V dosud neobjevených zavalených štolách Důlních skal se skrývají poklady, které střeží horští skřítci. Navíc se tu pravidelně konají slety čarodějnic, při nichž nad Ještědským hřebenem probíhá prapodivný hon. Létajícího jelena se zlatým křížem mezi parohy štve letící smečka psů s divokým myslivcem.

... přímo pod vrchol (1,6 km, tj. zkratka o 4,1 km)

Chcete-li si výlet zkrátit, můžete například z Výpřeže po červené vystoupat k rozcestí Ještěd, odb.

Poznejte Ještěd ze všech stran (4,7 km)

Kamenná vrata | výhled, obrázek se otevře v novém okněZ rozcestí pod Kamennými vraty pokračujte dále po žluté. Cestou projdete společný úsek s červenou značkou, podíváte se na Červený kámen (20 m od cesty) a možná se začtete do informačních tabulí naučné stezky, které vás zlákají k dalšímu objevování tajemství Ještědu.

Lesy u Ještědu bývaly nebezpečné - ještě v 17. století zde žili vlci, rysi a medvědi. Později zde míval kníže Rohan oboru, kam jezdíval s hosty na lov. V místech, kde jim přálo lovecké štěstí, nechávali vztyčit pomníčky, tzv. Kameny loveckého štěstí. Připomínají velké jeleny, které ulovil v srpnu 1855 princ Alain von Rohan nebo v roce 1882 korunní princ Rudolf.

K neštěstí se váží dva novější pomníčky připomínající havárie civilních letadel za špatného počasí v letech 1948 a 1977.

Na neoznačeném rozcestí odbočte ze žluté vlevo vzhůru po modře značené pěšině. Minete-li ji, vraťte se na ni ze 150 m vzdáleného rozcestí Frantina. Po modré vystoupáte k chatě Ještědka a dál již po silnici na rozcestí Ještěd, odb.

Na vrchol a zpět (0,5 km)

Z rozcestí Ještěd, odb. vystoupejte na Ještěd (1012 m n. m.) pěšinou (jedna cesta 250 m) nebo oklikou po silnici (jedna cesta 500 m).

Během let se na vrcholu vystřídalo mnoho křížů. První z nich nechal na Ještědu vztyčit Melchior Lorenz, správce libereckého úřadu Philippa Josefa hraběte z Gallasu. Pískovcový kříž měl připomínat Lorenzova příbuzného, který se vyléčil z těžké nemoci.
Dubový kříž z roku 1935 s litinovým pozlaceným Ježíšem přežil válku, požáry v roce 1963 i náročnou stavbu vysílače. Nepřežil lidskou omezenost libereckého předsedy MěNV soudruha Svobody. Jedné březnové noci 1981 byl na jeho popud poražen. Obnovit kříž na stejném místě v původní podobě se podařilo již v roce 1990. Byl zhotoven z akátového dřeva a napuštěn býčí krví.

Od roku 1828 na vrcholu stojí Rohanský pamětní kámen, který připomíná návštěvu knížete Rohana.

V polovině 19. století se začali o Ještěd zajímat turisté. Manželé Florian a Barbara Haslerovi tu začali od roku 1844 prodávat občerstvení a již v roce 1850 postavili první chatu, kde nabízeli také noclehy. Za finančního přispění předních libereckých občanů postavili manželé Haslerovi v roce 1868 částečně kamennou chatu. K této Rohanově chatě přistavěl Německý horský spolek terasu pro 200 lidí (1885) a kamennou rozhlednu s plošinou pro 20 lidí (1889), která nahradila původní dřevěnou věž z roku 1876. Ani to turistům nestačilo.
Slavnostní otevření nového hotelu proběhlo v lednu 1907. Liberecký stavitel Schäfer postavil kamennou budovu s rozhlednou (23 m) za půl roku. Hotel disponoval třiadvaceti pokoji, noclehárnou, společenskou místností i velkou verandou. Bohužel zanikl s požárem v roce 1963 a v následujícím roce vyhořela i Rohanova chata.
Současný hotel a vysílač byl postaven v letech 1965 až 1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka a statika Zdeňka Patrmana z ateliéru SIAL. Karel Hubáček získal za projekt věže v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Posledním ještědským přírůstkem, který můžete obdivovat od loňska, je Malý Marťan. Jeho autor, Jaroslav Róna, český malíř a sochař, zakládající člen skupiny Tvrdohlavých, o něm říká: „Dřív než jsem udělal sochu, namaloval jsem obraz s tímto tématem. Inspirovala mě k tomu fotografie s obrázkem embrya, které si mne oči. Pak jsem našel fotografii Venuše se žhavou lávou. Tak mě napadlo namalovat tvora, který žije v naprosto nepřijatelném prostředí pro člověka, ale který se tam pohybuje naprosto přirozeně. Vznikl z toho příběh dítěte z jiné planety - jakéhosi Marťánka, který pláče, že se ztratil."

Návrat (3,3 km)

Z rozcestí Ještěd, odb. sejděte dolů do Horního Hanychova na tramvaj. Příště se odsud podíváte do polozapomenutých míst za Ještědský hřeben.

OKOLO LIBERCE | 06 | Vydejte se na výlet přes Pláně za Skalákem
OKOLO LIBERCE | Obejděte Liberec během 10 výletů ze zastávek MHD
OKOLO LIBERCE | 04 | Pustými lesy na strážní hrad Roimund

Schůdnost / sjízdnost trasy

Na této trase se náročnější pěšiny střídají s pohodlnými širokými lesními cestami. Místy je trasa nesjízdná pro 95% cyklistů.

Vydáte-li se na kole, jeďte z Křižanského sedla k Dánským kamenům raději souběžnou širokou lesní cestou (vpravo od pěšiny).

Dalšími problematickými úseky jsou 700 m po pěšině z Výpřeže kolem Kamenných vrat, 700 m stoupání po pěšině od Frantiny k Ještědce a sjezd z rozcestí Ještěd, odb. Jako náhrada těchto úseků se v okolí Ještědu nabízí objezdných tras hned několik - asfaltová silnice na vrchol a široké lesní cesty, po kterých můžete jet třeba od Frantiny k Ještědce oklikou přes Pláně.

Nezapomeňte na zámek na kolo - na Ještědu se vám určitě hodí.

 
27.5.2016 8:07:12 | pvendera

Diskuze

Do diskuze zatím nikdo nepřispěl.

 
PARTNEŘI
LIBEREC Pytloun logo partner LIBEREC Bílí Tygři logo 120x60 LIBEREC | HOTEL ARÉNALIBEREC | ZOO LIBERECLIBEREC | KULTURNÍ CENTRUM 101010LIBEREC | IQLANDIALIBEREC | FC SLOVAN LIBEREC
Liberec mě baví - informace o Liberci, z Liberce pro Liberečany [ Nastavit jako domovskou stránku ]
Liberec mě baví © 2016   [ O nás ]  [ CENÍK | Obchodní podmínky ]  [ BLOG | Liberec mě baví ]  [ Kontakt ]  [ Autorská práva ]  [ Přihlášení ]   [ Redakční systém ]
load