Facebook - Liberec mě baví

SOBOTKA | HRADY | Kost - hrad, který si zahrál v českých i amerických snímcích

LIBERECKÝ KRAJ | Hrad Kost
20.6.2015 9:38

V romantickém údolí Plakánek u Sobotky najdeme mohutný hrad, který prý byl díky své nedobytnosti přirovnáván k tvrdé kosti.

 


autor: Petr Bahník

Poloha hradu na nízké pískovcové skalce uprostřed údolí se přitom na první pohled nezdá příliš výhodná. Při obraně hradu se však ve středověku počítalo i s využitím okolních rybníků, jejichž vodou bylo v případě nebezpečí možno údolí zatopit. Hrad vznikl patrně v první polovině 14. století a za jeho zakladatele bývá považován Beneš z Vartemberka. Jeho rod držel hrad Kost do roku 1405. Posléze hrad získal věnem Mikuláš Zajíc z Házmburka a po něm jeho syn Jan. Od 15. století se v držení hradu vystřídala celá šlechtických majitelů: Bibrštejnové, Šelmberkové, Lobkovicové, Černínové a na počátku 18. století rod Netolických z Eisenberku. Jelikož byl druhý majitel z rodu Netolických bezdětný, stanovil, pro uchování památky svého rodu, že každý další držitel hradu musí ke svému šlechtickému predikátu přidat rodové jméno Netolický. Tak se také skutečně dělo. Přídomek Netolický převzal společně s majetkem roku 1874 také italský dědic Flamino dal Borgo, jenž se kvůli nově zděděnému majetku rovněž naučil česky.  Současným majitelem je hrabě Giovanni Kinský dal Borgo, který hrad získal zpět v restitučním řízení roku 1993.

Hrad, který byl dobýván ještě v 19. století

Ve středověku byl pevný hrad považován za nedobytný. Za husitských válek se stal opakovaně cílem neúspěšných nájezdů. Podle pověsti jej dokonce obléhal sám Jan Žižka z Trocnova. Po dlouhém marném dobývání prý vztekle pravil:“Kosť patří psu!“ A odtáhl s nepořízenou. Jen málokteré historické opevnění se může také pochlubit tím, že se o něj sváděly boje i v novověku. Na hradě Kosti k tomu skutečně došlo. Za prusko-rakouské války v roce 1866 se do hradu uchýlila zoufale se bránící skupina rakouských polních myslivců, která zde úspěšně čelila pruské přesile. Prusové tenkrát pořídili snad první fotodokumentaci hradu, jako vojensky upotřebitelného objektu.

Kdyby sis oči vyplakala

Na Kost je možno vyrazit pěšky po některé z mnoha značených turistických tras, jež se sbíhají na rozcestí pod hradem. Například po trase zelené, která vyráží z Turnovského náměstí a měří zhruba 18 kilometrů. Údolí Plakánek, ve kterém hrad leží, poskytuje pěším turistům procházku krásnou přírodou Českého ráje s pískovcovými skalami, mokřady a loukami, na nichž se nachází řada chráněných rostlinných i živočišných druhů. 

O jeho zvláštním pojmenování existuje několik různých pověstí. Hovoří o tom, že prý zde naříkali odsouzenci před popravami, ale i o zjevení plačícího batolátka, které prý zemřelo rukou vlastní matky, nešťastné vdovy, jenž zde také spáchala sebevraždu, nebo o jakési urozené dívce, která se soužila nešťastnou láskou k prostému mladíkovi a v údolí zemřela, když jí žalem puklo srdce.

Na Kosti se nudit nebudete

Kost je se svými věžemi a  mohutnými kamennými hradbami jedním z nejlépe dochovaných středověkých hradů v Čechách. Není divu, že si „zahrála“ v řadě filmů. Například ve starším poetickém snímku Radúz a Mahulena, ve známé filmové pohádce S čerty nejsou žerty či nejnověji v amerických filmech Kletba bratří Grimmů a Hannibal

Návštěvníka nepochybně zaujmou i zajímavé interiéry hradu s pozoruhodnými exponáty, mezi nimiž nechybí fantasii budící kuriozity, jako portrét urozené dámy prostřelený pistolí, či nezvykle vysoký stůl v hodovním sále, uzpůsobený tak, aby se pod ním mohli při hostinách bez problémů procházet lovečtí psi. Zajímavostí objektu je také nejmohutnější z jeho věží, tzv. Bílá věž, která je vystavěna na lichoběžníkovém základě a z jednoho místa v podhradí je možno spatřit všechny její čtyři hrany naráz.  

GPS:50°29′25″ s. š., 15°08′06″ v. d.

Návštěvní doba:

Duben: středa – neděle 10:00 – 16:00
Květen, červen: úterý – neděle 9:00 – 17:00
Červenec, srpen: denně 9:00 – 18:00
Září: úterý – neděle 9:00 – 17:00
Říjen: středa - neděle 10:00 – 16:00

Poslední prohlídka odchází 1/2 hodiny před uzavírací dobou.
Jiný termín je možný po předchozí domluvě.

Vstupné:

  • Děti do 6ti let mají prohlídku hradu zdarma.
  • Zlevněné vstupné platí pro děti, studenty, ZTP.
  • Za prohlídku s cizojazyčným výkladem se platí příplatek 80 Kč.
  • Za focení v expozici se platí příplatek 100 Kč.
  • Po předchozí domluvě je možné absolvovat prohlídku i mimo návštěvní dobu. Vstupné pak činí 200 Kč na osobu a aby byla prohlídka uskutečněna, je třeba přihlásit skupinu o minimálním počtu třiceti osob.


Plné vstupné

Zlevněné vstupné

Senioři

1. okruh – cca 60 min.
(Rod Kinských v Čechách)

120 Kč

80 Kč

90 Kč

2. okruh – cca 60 min.
(Středověká mučírna)

120 Kč

80 Kč

90 Kč

1. + 2. okruh – cca 100 min.
Zvýhodněné vstupné!

180 Kč

100 Kč

110 Kč

3. okruh – cca 30 min.
(zkrácená prohlídka)
Jen v letních měsících!

60 Kč

60 Kč

60 Kč

Z pohádky do pohádky – cca 30min 
(s princeznou Karolínou)

60 Kč

60 Kč

60 Kč

13. komnata s katem Heřmanem

140 Kč

100 Kč

100 Kč


OKOLO LIBERCE | 09 | Putování Harcovským lesem
TURNOV | HRADY | V srdci Českého ráje leží hrad VALDŠTEJN
CELÁ ČR | Odemkněte 13. komnatu na českých hradech a zámcích

 
20.6.2015 9:38:10 | pbahnik
 
PARTNEŘI
LIBEREC Pytloun logo partner LIBEREC Bílí Tygři logo 120x60 LIBEREC | HOTEL ARÉNALIBEREC | ZOO LIBERECLIBEREC | KULTURNÍ CENTRUM 101010LIBEREC | IQLANDIALIBEREC | FC SLOVAN LIBEREC
Liberec mě baví - informace o Liberci, z Liberce pro Liberečany [ Nastavit jako domovskou stránku ]
Liberec mě baví © 2016   [ O nás ]  [ CENÍK | Obchodní podmínky ]  [ BLOG | Liberec mě baví ]  [ Kontakt ]  [ Autorská práva ]  [ Přihlášení ]   [ Redakční systém ]
load